Skip to content

118 Copperfield DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block83
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
20%
Improvement Value:$192,800
80%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,686+3.3%
2024$8,408+2.2%
2023$8,229+1.2%
2022$8,134+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,426DeedBook 6397, Page 337Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 5404, Page 206Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 3972, Page 242

Property Sale

Sale
$226,700
DeedBook 3594, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2003