Skip to content

114 Copperfield DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$240,814
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block83
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,419
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
18%
Improvement Value:$223,500
82%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+3.4%
2024$9,254+2.2%
2023$9,052+1.2%
2022$8,945+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,814
DeedBook 3653, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2003