Skip to content

126 Copperfield DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block83
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
16%
Improvement Value:$245,400
84%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+3.3%
2024$10,136+2.2%
2023$9,920+1.2%
2022$9,806+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,816DeedBook 6205, Page 100Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$244,079
DeedBook 3558, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2003