Skip to content

722 Vermont AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block87
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
19%
Improvement Value:$128,000
81%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+3.5%
2024$5,219+2.3%
2023$5,102+1.2%
2022$5,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960