Skip to content

24 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1973

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block101
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
10%
Improvement Value:$261,600
90%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,033+5.5%
2024$9,505+1.0%
2023$9,412-1.4%
2022$9,543-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 5638, Page 105Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1973