Skip to content

146 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1977

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block103
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SAB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
13%
Improvement Value:$164,200
87%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+5.5%
2024$6,181+1.0%
2023$6,121-1.4%
2022$6,206-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 5743, Page 299Recorded10/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977