Skip to content

279 N Ulmer AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Jun 12, 2009

Property Information

Block116
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
18%
Improvement Value:$139,300
82%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,863+5.5%
2024$5,555+10.7%
2023$5,019-1.4%
2022$5,089-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 4669, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1957