Skip to content

153 Dupont AveGibbstown, NJ 08027

Built 1918

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block11
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+5.5%
2024$4,420+1.0%
2023$4,377-1.4%
2022$4,438-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5065, Page 328

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4385, Page 311

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3235, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1918