Skip to content

56 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$127,800
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block94
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
23%
Improvement Value:$74,300
77%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,305+5.5%
2024$3,132+1.0%
2023$3,101-1.4%
2022$3,144-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,800
Sq Ft1,139DeedBook 7191, Page 49Recorded6/18/2025

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 3244, Page 82

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2904, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1920