Skip to content

224 Carter AveGibbstown, NJ 08027

Built 1974

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block126
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$147,100
80%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+5.5%
2024$5,989+1.0%
2023$5,930-1.4%
2022$6,013-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974