Skip to content

126 Dupont AveGibbstown, NJ 08027

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block14
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$93,600
76%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,245+5.5%
2024$4,022+1.0%
2023$3,983-1.4%
2022$4,038-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft960DeedBook 6925, Page 330Recorded10/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950