Skip to content

491 Hill StGibbstown, NJ 08027

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block14
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
22%
Improvement Value:$103,200
78%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+5.9%
2024$4,040+1.1%
2023$3,997-1.5%
2022$4,057-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4616, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1960