Skip to content

432 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1978

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block150
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,830
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
12%
Improvement Value:$204,300
88%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+5.6%
2024$7,568+1.0%
2023$7,494-1.4%
2022$7,598-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2753, Page 237

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1724, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1978