Skip to content

111 Jackson AveGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block15
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
26%
Improvement Value:$90,200
74%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,681+5.6%
2024$3,487+1.0%
2023$3,453-1.4%
2022$3,501-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,092DeedBook 6905, Page 143Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,092DeedBook 6570, Page 101Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4712, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1920