Skip to content

1051 Ladner AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block174
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
24%
Improvement Value:$99,700
76%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,541+5.5%
2024$4,303+1.0%
2023$4,260+4.7%
2022$4,070-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,000
Sq Ft960DeedBook 6650, Page 36Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1756, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1957