Skip to content

120 Watkins AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block174
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
18%
Improvement Value:$126,400
82%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+5.5%
2024$5,010+1.0%
2023$4,961-1.4%
2022$5,030-0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,450DeedBook 6227, Page 223Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$96,707

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 6072, Page 24Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3785, Page 67

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3451, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1957