Skip to content

504 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1948

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jan 17, 2011

Property Information

Block151
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
17%
Improvement Value:$110,600
83%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+5.5%
2024$4,332+1.0%
2023$4,289-1.4%
2022$4,349-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4844, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1948