Skip to content

226 Swedesboro AveGibbstown, NJ 08027

Built 1966

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block186
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM46

Building Details

Building Class17
Description2SST1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
21%
Improvement Value:$147,600
79%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+5.6%
2024$6,116+1.0%
2023$6,056-1.4%
2022$6,141-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4769, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1966