Skip to content

209 S Market StGibbstown, NJ 08027

Built 1987

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block199
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM51

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
18%
Improvement Value:$206,300
82%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+5.5%
2024$8,240+1.0%
2023$8,159-1.4%
2022$8,273-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2756, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1987