Skip to content

557 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1989

Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block233
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
14%
Improvement Value:$206,100
86%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+5.6%
2024$7,780+1.0%
2023$7,704-1.4%
2022$7,811-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3213, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1989