Skip to content

243 S Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2012

Property Information

Block251
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
20%
Improvement Value:$148,700
80%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,380+5.6%
2024$6,044+1.0%
2023$5,985-1.4%
2022$6,069-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976