Skip to content

242 S Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block251
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
19%
Improvement Value:$157,100
81%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676+5.5%
2024$6,325+1.5%
2023$6,234-1.4%
2022$6,321-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,552DeedBook 7280, Page 272Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft2,552DeedBook 7154, Page 313Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,552DeedBook 6873, Page 209Recorded7/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1966