Skip to content

186 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Built 1965

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block252
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
16%
Improvement Value:$176,800
84%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+5.6%
2024$6,831+1.0%
2023$6,764-1.4%
2022$6,858-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 5541, Page 9Recorded10/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965