Skip to content

729 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
29%
Improvement Value:$129,700
71%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$2,991+11.3%
2013$2,687-2.7%
2012$2,762+5.2%
2011$2,625+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920