Skip to content

27 N Repauno AveGibbstown, NJ 08027

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block45
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
22%
Improvement Value:$99,900
78%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,400+5.5%
2024$4,169+1.0%
2023$4,128-1.4%
2022$4,185+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 6064, Page 171Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4555, Page 341

Property Sale

Sale
$127,400
DeedBook 3577, Page 54

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1703, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1918