Skip to content

137 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block56
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
20%
Improvement Value:$115,200
80%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,958+5.6%
2024$4,697+1.0%
2023$4,651-1.4%
2022$4,716-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 2936, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1949