Skip to content

55 Maple AveGibbstown, NJ 08027

Built 1937

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block69
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
21%
Improvement Value:$111,800
79%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+5.6%
2024$4,616+1.0%
2023$4,570-1.4%
2022$4,634-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,580DeedBook 6643, Page 255Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3374, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1937