Skip to content

419 Washington StGibbstown, NJ 08027

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block73
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$155,400
79%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+5.5%
2024$6,377+1.0%
2023$6,315-1.4%
2022$6,403-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955