Skip to content

446 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block80
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
34%
Improvement Value:$55,100
66%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,854+5.5%
2024$2,704+1.0%
2023$2,678-1.4%
2022$2,715-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$84,900

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 5990, Page 307Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3766, Page 86

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3418, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1930