Skip to content

480-482 Allen AveGibbstown, NJ 08027

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block80
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
18%
Improvement Value:$124,700
82%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+5.6%
2024$4,975+1.0%
2023$4,926-1.4%
2022$4,994-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5630, Page 324Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$141,700
DeedBook 3838, Page 138

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2601, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1925