Skip to content

25 Troy AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block83
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
26%
Improvement Value:$102,600
74%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,744+5.5%
2024$4,495+1.0%
2023$4,451-1.4%
2022$4,513-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$99,900

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5851, Page 223Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5058, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1957