Skip to content

413 Democrat RdGibbstown, NJ 08027

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block82
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
19%
Improvement Value:$97,900
81%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+5.6%
2024$3,931+1.0%
2023$3,892-1.4%
2022$3,946-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3259, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1954