Skip to content

157 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 10, 2026

Property Information

Block84
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
22%
Improvement Value:$122,900
78%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426+5.5%
2024$5,141+1.0%
2023$5,090-1.4%
2022$5,161-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,708DeedBook 7317, Page 308Recorded3/17/2026

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4296, Page 236

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3333, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1959