Skip to content

161 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1959

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 11, 2013

Property Information

Block84
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM20

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
23%
Improvement Value:$114,000
77%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+5.6%
2024$4,851+1.0%
2023$4,803-1.4%
2022$4,870-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5064, Page 47

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3042, Page 21

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1754, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1959