Skip to content

206 Marion AveGibbstown, NJ 08027

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block85
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
29%
Improvement Value:$106,700
71%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+5.5%
2024$4,870+7.8%
2023$4,519-1.4%
2022$4,582-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,430DeedBook 6745, Page 149Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$128,000
Sq Ft1,430DeedBook 6208, Page 274Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 5314, Page 134Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3230, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1960