Skip to content

221 W Broad StGibbstown, NJ 08027

Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block89
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2SST
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
61%
Improvement Value:$74,800
39%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+5.6%
2024$6,263+1.0%
2023$6,202-40.9%
2022$10,487-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 6107, Page 275Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3995, Page 128