Skip to content

17 S Orchard AveGibbstown, NJ 08027

Built 1938

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block93
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
23%
Improvement Value:$112,400
77%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,027+5.6%
2024$4,763+1.0%
2023$4,716-1.4%
2022$4,782-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5901, Page 309Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 4210, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1938