Skip to content

33 Orchard StGibbstown, NJ 08027

Built 1919

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Nov 21, 2007

Property Information

Block93
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
21%
Improvement Value:$130,700
79%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+5.5%
2024$5,421+1.0%
2023$5,368-1.4%
2022$5,443-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 4572, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1919