Skip to content

117 Orchard StGibbstown, NJ 08027

Built 2005

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block93
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
23%
Improvement Value:$137,500
77%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+5.6%
2024$5,793+1.0%
2023$5,736-1.4%
2022$5,816-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3617, Page 252