Skip to content

1201 Simpson AveNational Park, NJ 08063

Built 1960

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Mar 20, 2021

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description2SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
27%
Improvement Value:$108,000
73%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+1.6%
2024$6,909+8.4%
2023$6,374-0.3%
2022$6,392+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,522DeedBook 6468, Page 127Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960