Skip to content

208 Simpson AveNational Park, NJ 08063

Built 1923

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block32
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
34%
Improvement Value:$87,200
66%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,283+1.6%
2024$6,184+4.3%
2023$5,929-0.3%
2022$5,945+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 5502, Page 231Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 5301, Page 55Recorded3/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923