Skip to content

224 Hessian AveNational Park, NJ 08063

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block33
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
32%
Improvement Value:$80,300
68%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,603+1.6%
2024$5,514+4.3%
2023$5,287-0.3%
2022$5,301+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925