Skip to content

700-702 Hessian AveNational Park, NJ 08063

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 23, 1989

Property Information

Block59
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
19%
Improvement Value:$374,600
81%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,039+1.6%
2024$21,692+4.3%
2023$20,797-0.3%
2022$20,853+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 1832, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1963