Skip to content

716 Hessian AveNational Park, NJ 08063

Built 1952

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block59
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$139,000
79%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+1.6%
2024$8,262+35.4%
2023$6,101-0.3%
2022$6,118+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,523DeedBook 6586, Page 42Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 6351, Page 118Recorded10/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952