Skip to content

1109 Hessian AveNational Park, NJ 08063

Built 1978

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block96
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
26%
Improvement Value:$100,800
74%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+1.6%
2024$6,376+4.3%
2023$6,113-0.3%
2022$6,129+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978