Skip to content

300 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block109
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
17%
Improvement Value:$84,900
83%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,501+0.1%
2024$4,497+3.9%
2023$4,329+0.6%
2022$4,303+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
Sq Ft1,356DeedBook 7257, Page 40Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,356DeedBook 6698, Page 328Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920