Skip to content

111 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block101
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,200
18%
Improvement Value:$72,400
82%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,898+0.1%
2024$3,895+3.9%
2023$3,750+0.6%
2022$3,727+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,362DeedBook 7084, Page 51Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2651, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1920