Skip to content

200 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block111
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
15%
Improvement Value:$95,000
85%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,941+0.1%
2024$4,937+3.9%
2023$4,753+0.6%
2022$4,723+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3633, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920