Skip to content

216 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block111
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
15%
Improvement Value:$99,500
85%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,130+0.1%
2024$5,126+3.9%
2023$4,935+0.6%
2022$4,904+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,900

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 5867, Page 168Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4662, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1920