Skip to content

1517 Pine StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block112
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
22%
Improvement Value:$54,300
78%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,062+0.1%
2024$3,060+3.9%
2023$2,945+0.6%
2022$2,927+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930